Laukiamiausias, na bent jau kai kuriems iš mūsų, renginys LOGIN 2013 praėjo. O mes galime pasigirti, kad irgi ten buvome, ir viską savo akimis matėme, savo ausimis girdėjome. Ir kol dar nenutilo svarbiausių interneto apdovanojimų ir ten vykusių konferencijų aptarimas, skubame pasidalinti su Jumis ką naudingo ir įdomaus sužinojome iš vieno konferencijos pranešėjo Steve Wozniak.
Vienas įdomiausių ir labiausiai lauktas Steve Wozniak pranešimas, užtrukęs valandą tikrai nesuklysime sakydami, kad neprailgo. Steve Wozniak – viena ryškiausių Silicio slėnio asmenybių ir pasaulio išradėjų, kartu su Steve Jobs sukūręs pirmąją ir antrąją „Apple“ kompiuterių linijas, profesionalas, kuriam jo darbas yra ir gyvenimo aistra, LOGIN konferencijoje kalbėjo apie tai, ką reiškia būti kūrybingu technologijų amžiuje.
Steve Wozniak savo pranešimą pradėjo pasakodamas apie tai, kuo norėjo tapti, kai buvo vaikas. Nuo pat mažų šis žmogus siejo savo gyvenimą su technologijomis, tiesa jis negalvojo, kad kompiuteriai taps neatsiejama jo gyvenimo dalimi, nes tuo metu inžinerija nebuvo siejama su kompiuterija, o jis svajojo būti tuo, kuo buvo jo tėvas – inžinieriumi, mokytoju. Kadangi būtent inžinieriai yra tie žmonės, kurie kažką kuria, jie yra ta varomoji jėga, padedanti žmonėms palengvinti, pagerinti gyvenimus. Būdamas dar mokinukas, jis daug mokėsi papildomai pats, skaitydavo literatūrą technologijų tema, kas kaip jis ir sako padėjo tapti tuo, kuo yra dabar. „Išsilavinimas yra svarbus, bet nebūtinai svarbu yra tai, ko mokoma mokykloje. Viskas, ką mokomės mokykloje yra atsakymas į kažką, tačiau visai kitokia yra asmeninio mokymosi reikšmė“,- kalbėjo Steve. Savo kalboje jis nuolat pabrėžė, kad paties žmogaus žingeidumas, smalsumas, domėjimasis, kas yra pasaulis ir kas jame dedasi yra tobulas dalykas. Žmogus pats neįsivaizduoja, kiek daug gali pasiekti bandydamas pats kažką sukurti. Bandyti, statyti, sugriauti ir vėl statyti atneša kur kas daugiau nei vien galvojimas apie idėjas. Jas reikia įgyvendinti, ne vien apie jas mąstyti.
Tuo metu, kai jis pradėjo savo karjerą praktiškai nebuvo jokių kompiuterių, jokių knygų iš būtų galima mokytis, taigi visas mokymosi procesas gimė vien iš noro pažinti, suprasti kaip įrenginys kuria įrenginį. „Atradimai gimsta iš loginio mąstymo“, – sakė Steve. Taigi vieną dieną jis pagalvojo: „O kodėl nenupiešus kompiuterio ant popieriaus lapo?“ ir iškart ėmė kurti savo įsivaizduojamų kompiuterių dizainus. Kiekvieną kartą jis bandydavo iš naujo, tobulindavo, kol likdavo patenkintas rezultatu. „Juk aš žinau, kad kažkokiu būdu galiu padaryti tai geriau, nei dariau prieš tai. Nėra nieko neįmanomo, turėkite omenyje, kad viskas, apie ką svajojate, technologijų dėka tolimoje, o gal ir netolimoje ateityje bus pasiekiama“, – kalbėjo Steve.
Baigęs mokyklą, Steve nusprendė metus padirbėti, kad užsidirbtų pinigų koledžui. Taigi dar nei dvidešimties metų neturintis vaikinas įsidarbino kompiuterius gaminančioje kompanijoje. „Man velniškai pasisekė, aš kūriau kompiuterius, neturėdamas jokio diplomo ir laipsnio“, – pasakojo jis. Pasakodamas apie savo draugystę su Steve Jobs, neslėpė, jog žavėjosi jo hipišku gyvenimo būdu ir sugebėjimu žiūrėti į gyvenimą kitu kampu, net neturint pinigų. „Steve nebuvo inžinierius, bet matyt susipažinęs su manimi jis nusprendė tokiu tapti. Kaskart, kai aš ką nors sukurdavau, Steve surasdavo būdą, kaip tai parduoti ir gauti iš to pinigų“, – pasakojo jis.
Nusprendę įkurti kompaniją draugai mąstė, kaip sukurti kompiuterį už prieinamą kainą, nes visi iki šiol kuriami tais laikais buvo per brangūs naudoti. Tikslas buvo išsiaiškinti kiek daugiausia galima sukurti, turint ribotus išteklius. Ir tada jie susipažino su Mike Markkula, žmogumi, kuris išaiškino jiems marketingo svarbą verslui, išvystė kompanijos strategiją ir visą verslo planą, kuris nors ir nėra labai žinomas, bet savo indėliu yra labai svarbus „Apple“ kompanijai.
Steve kalbėjo, kaip svarbu bandyti įgyvendinti savo idėja, net jeigu ir nepasiseka kelis kartus iš eilės. Pirmasis asmeninis kompiuteris pavadinimu „Lisa“ nesulaukė sėkmės, kaip ir „Macintosh“. Prieš sukuriant „Apple 2” kompiuterių liniją, buvo patirtos trys nesėkmės, atšaukta daugybė projektų. „Tiesiog būna taip, kad idėjos netampa sėkmingos, nes jos ateina netinkamu metu“, – sakė jis. Vadinasi reikia išlaukti tinkamo momento ir bandyti iš naujo, kažką patobulinus, pakeitus, kaip sakė Steve, kaip programuotojai išmoksta programuoti? Ne skaitydami instrukcijas, o patys rašydami daugybę programų.
Prieš daugelį metų nepagalvojęs, kad skaitmeninis pasaulis taps jo gyvenimo dalimi, dabar Steve sako, kad kompiuteris ar mobilusis telefonas yra kaip draugas. jam gali duoti nurodymus balsu, jis reaguoja į prislietimus, jis jaučia, tiesa ne taip kaip gyva būtybė, kol kas ne.
Kažkada turėjęs reputaciją, kaip žmogaus, kuris už dyką atiduodavo savo sukurtus kompiuterių brėžinius, Steve Wozniak tapo pripažinta visame pasaulyje technologijų srities asmenybe. Šiuo metu jis dirba vyriausiuoju mokslininku kompanijoje „Fusion-io“ ir bando įkvėpti JAV jaunimą domėtis technologijomis, kurti ir mylėti savo darbą.
„Mes esame technologijų šeimininkai, o gal jos mūsų?“, – klausimas lieka atviras, o mes tikimės, kad technologijos ir kūrybiškumas ir toliau žingsniuos greta vienas kito ir greitu metu sulauksime naujų išradimų, pakeisiančių pasaulį.